تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی خوبان - عشق و محبت از کلام استاد حقیقی


امروز :
پایگاه اطلاع رسانی خوبان

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 24 آذر 1390

1-عالم کثرت همچون آشفته گیسویی وجه نگار را پوشانیده ،ازاین گیسوسالک طریق نوروجه میطلبد،باتار،تارآن عشق می ورزد تا روزی نسیمی ازنفحات رحمانی بروزد،گیسوان وا پس رود و گوشه ای از آن وجه نمایان گردد.

2-آنچه برای سالک ضروری است و کل عرفان همان است معرفت اسماء است . این معرفت دسترسی به وصال محبوب است تا بدانجا که هرکجا رو آوری اورابینی و شور و نشاط عشق همراه با قرب محبوب برایت حاصل آید.

3-ای عزیز: خداوند غیوراست، غیور آن را گویند که تاب غیرش نیست ، در دل دوستان تاب غیر را ندارد کار حب چنین است.

4-نازم آن محبوب که از فرط غیرت خواهد که دوستانش جزبه او ننگرند. ای عزیز: خدابرای دوستانش عالم را آینه خانه جمال خود نمود تا به هر جا که بنگرند چشم از او باز ندارند .

5-عشق خداوند با جانت عجین است،چرا که روح تو خدایی است همه از اوییم ، آرامش اگر خواهی خدایی شو، روی به حق آور که جز اورا اصالتی نیست.


6-عشق و شوق در حقیقت طلب کمالی است که درطالب وجود نداشته باشد یا آن صفت در او ناقص باشد و چون ذات حقتعالی در تمام صفات وجودی جلال و جمال فوق کمال است پس هر موجود بلند همت باید این ذوق در او باشد تا با آن غایت الآمال دست یابد. که در حقیقت این عشق در تمام عالم وجود ساری است .

7-دانی که در عالم عشق ،برحسن تعلق گیرد،یابر صفات جمال آنجا که جمال و حسن نیست عشق نیست ،پس پیوندی بین حسن و عشق در عالم وجود است ،و گر نیک نگری عشق و عاشق و معشوق ازاوست.

8-نهاد آدمی یعنی جان و روحش نفخه الهی است این نفخه خریدار حسن است و حسن همه به صفات تعلق گیرد.صفات یا جمالی است یا جلالی که همه از آن خداست.« لله اسماءالحسنی»

9-گفت و گوی ها و جاذبه ها همه از رنگ و بوی بود ،و رنگ و بوی از او، اگر دقیق نگری خود عاشق خود بود و خود با خویشتن عشق ورزید.

10-عالم ظهور اسماء و صفات حق است« و باسمائک التی ملأت ارکان کل شی» و اسماء ظهور ذات پس چون خود به ذات خود عاشق است به اسماء عاشق و چون به اسماء عاشق بود به عالم که آثار اسماءاست عاشق بود پس بالضروره همه مخلوقاتش را دوست دارد.

11-چون خورشید عشق بر افق قلب طالع گردید و حضرت محبت اریکه سلطنت بر دل گسترد حیاط و زندگی و جهان بینی تو گونه دیگری خواهد شد و تو بالاترین مردم از نظر فضیلت و خوشبخت ترین مردم از نظر سعادت در هر دو جهان خواهی بود .

12-سماع عارف شنیدن آن نغمه هایی است که از دل هر ذره عالم اکوان برآید ، و مفهوم آن نغمه لا هو الا هو باشد ، همان سماع بود که شبی از ملکوت ستون حنانه بر خاست و روزی از درون جان سنگریزه در میان دست رسول الله () و همان که از سخره ها بیرون می جست و با ناله داود هماهنگی می نمود و روزی از آوای پتک آهنگران در بازار قونیه شنیده شد که جان مولانا را آنگونه به طرب آورد که از خود بیخود و به رقص آمد ، چه لذت بالا تر از اینکه آدمی آشنای این زمزمه ها و تسبیحات باشد و خود هماهنگ با کل موجودات نغمه دلکش نام محبوب سر دهد ، وصول به این منزل جز در سایه عشق و محبت ممکن نباشد.

13- اگردل داری دلبرجوی واگرجان داری جانان خواه.


برگرفته از کتابهای استاد
طبقه بندی: استاد کریم محمود حقیقی حفظه الله، 
برچسب ها: عشق و محبت، استاد حقیقی،
ارسال توسط مدیریت
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

خرید vpn

قالب وبلاگ